WYCIECZKA DO APEN W NIEMCZECH

7.07.2016

Drużyna OSP Białobłoty w nagrodę wieloletnie sukcesy na szczeblu gminnym oraz powiatowym otrzymała propozycję reprezentowania gminy Gizałki w zawodach strażackich organizowanych przez strażaków z partnerskiej gminy Apen w Niemczech. Spędziliśmy tam cztery dni. Mieliśmy możliwość obejrzeć remizę, a także zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem jakim dysponują druhowie z Niemiec. Atrakcją pierwszego wieczoru był mecz Polska – Niemcy. Po emocjonującej walce wynik satysfakcjonował obie strony. Następnego dnia zwiedziliśmy szkołę przygotowującą do egzaminu na prawo jazdy kat C oraz uczącą obsługi maszyn rolniczych, później firmę produkującą aluminiowe altany ogrodowe i oranżerie, basen i stary wiatrak. Wieczorem odbył się trening według niemieckiego regulaminu, który jest zupełnie inny niż nasze konkurencje w zawodach. W sobotę po śniadaniu pojechaliśmy obejrzeć remizy i wozy strażackie na terenie gminy Apen. Po południu odbył się zawody strażackie. Niestety ze względu na znacznie inne zasady oraz brak treningu „na mokro” nie udało nam się powalczyć z kolegami z Niemiec i zajęliśmy ostatnie miejsce. Naprawdę niewiele brakowało do podium jednak błąd techniczny pozbawił nas szansy na dobrą lokatę. Nie chodziło jednak o wynik ale o integrację i podjęcie wyzwania. Po zawodach odbył się pikniku zorganizowanym w remizie. Dodatkową atrakcją była przejażdżka zabytkowym wozem strażackim Opel Blitz z 1936 r. ulicami miasteczka W niedziele uczestniczyliśmy w święcie śledzia, gdyż Apen leży w pobliżu Morza Północnego a wieczorem spotkaliśmy się ponownie przy grilu i niemieckim piwie. Nasi koledzy z niemieckiej straży podarowali nam koszulki z napisem „Feuerwehr Apen Straż Gisalki”, 12 pasów bojowych, sześć par rękawic strażackich oraz maskotki. W poniedziałek rano pojechaliśmy do budynku urzędu gminy, gdzie pożegnali nas przedstawiciele Gminy Apen oraz strażacy. Pobyt upłynął w miłej atmosferze a my wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia oraz z pomysłami na przyszłość. Pragniemy podziękować Panu Wójtowi Robertowi Łozie za umożliwienie nam wyjazdu i zapewnienie transportu wraz z kierowcą, jak również strażakom z Apen za serdeczne przyjęcie. Gorące podziękowania należą się Haraldowi i Jadwidze a także Pawłowi i Adamowi za wsparcie naszej drużyny.

Więcej zdjęć na Facebook-u OSP Białobłoty